Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bechyně

Poloha: cca 11km na sever od Týna nad Vltavou
O zámku:

 Bechyňský hrad založil na místě slovanského hradiště po roce 1268 Přemysl Otakar II. jako oporu královské moci proti Vítkovcům. Původní předhradí bylo roku 1323 povýšeno na stejnojmenné město a opevněno. Později však získali panství Šternberkové a páni z Kunštátu. Roku 1422 dobyl město táborský hejtman Jan Hvězda z Vícemilic a vypálili je. Hrad však byl uhájen.

 V roce 1569 Bechyni koupil Petr Vok z Rožmberka, který dal provést nákladné úpravy. Vlastní hrad, později zámek, byl oddělen od předhradí ve skále vytesaným příkopem. Severní část     s věží nad bránou tvoří renesanční zámek, který pro Petra Voka vybudoval v letech 1581 - 1584 rožmberský dvorní stavitel Baldassare Maggi z Arogna. Zachovala se zde renesanční síň s původní štukovou výzdobou, snad od Antonia Melaniho. Vnější průčelí jsou zdobena sgrafitovou rustikou a architektonickým iluzivním rámováním oken. Dvorní průčelí má bohatě malovanou výzdobu, která u nás nemá obdobu. Zbývající části severojižních křídel hradu          a příčné severní křídlo, částečně zachované v pozdně gotické podobě, byly přestavěny v souvislosti s výstavbou renesančního zámku. Vyniká unikátní pozdně gotický sál z let         1510 - 1518, klenutý na střední sloup v podobě kmene stromu s žebry napodobujícími větve.

 Jižní část gotického hradu s kaplí sv. Ludmily byla zbořena v roce 1792.

 Ve východním křídle se po renesanční přestavbě zachovala tzv. Jelenice a nad ní umístěná místnost nazývaná Svatební síň Petra Voka s malovanou nástěnnou výzdobou. Vznikla však až za Šternberků, kterým v roce 1761, kdy se dědicem stal Jan Václav Paar. Jeho potomek získal konfiskovaný zámek v restituci a otevřel ho veřejnosti.

Spojitost:Tábor - Hradiště - Kotnov